KONST / Litografier / Litografi 13207221
nr 1320 7221
Litografi
Oidentifierad konstnär. "rep". Signerad, daterad -92. Motivet: 28x35 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
måndag 20 april 2020
kl 18:38:51
100 kr
300 kr
300 kr
300 kr (Budbetjänt)
Reptil (Stig Lindberg)
Reptil är en konstgodsserie med droppformade, assymetriska vaser och fat i pastellfärger med reliefmönster.
Stig Lindberg formgav Repil för Gustavsberg 1953 och godset serietillverkades 1953-1963